“Нека не допускаме децата да се чувстват непълноценни, демотивирани или изолирани!” – Петя Благоева, директор
На 16.04.2024 г. в ОУ „Христо Ботев“, с. Левка, общ. Свиленград се проведе кръгла маса на тема: „Какво е да не разбираш езика на училището?“. Форумът се организира за първи път и бе по повод 150-годишнината на училището и имаше за цел да даде гласност на един проблем от съществена важност при преподаването на ученици, принадлежащи към т. нар. „уязвими групи“, за които българския език не е майчин. Негов модератор бе г-жа Петя Благоева, директор на институцията от 1996 година. Гости на събитието бяха: г-жа Нели Дялкова – старши експерт по български език и литература в Регионално управление на образованието – Хасково; доц. д-р Венера Матеева-Байчева, гл. ас. д-р Весела Шушлина, гл. ас. д-р Катрин Костова – представители на катедра „Български език като чужд“ във Факултет по славянски филологии към СУ „Св. Климент Охридски“ – гр. София; г-жа Снежана Янева – директор на дирекция „Хуманитарни дейности“ към ОбА – Свиленград; директори и заместник-директори на училища от общини Хасково, Харманли, Любимец и Свиленград.
Старт на дейностите даде поздравът на момичетата от групата по народни танци по Национална програма „Заедно в изкуствата и в спорта“, след това всички гости бяха посрещнати с питка и мед и бяха поканени на открит урок по български език и литература в първи клас на тема: „Празник на буквите“. Първокласниците на г-жа Евелина Къналиева показаха завидни познания, за което бяха поздравени от присъстващите.
Дускусията на кръглата маса започна с изказване на директора на училището г-жа Петя Благоева, която направи въведение в темата. „Изключително важно е фокусът при работата с ученици билингви да не се поставя само върху трудностите, а и върху ползите от владеенето на различен майчин език. Нека не допускаме децата да се чувстват непълноценни, демотивирани или изолирани!“, изтъкна в словото си тя, след което представи основните приоритети на училището. А именно: обхват на всички подлежащи деца още от 4-годишна възраст. В училището функционират 2 целодневни групи, за които е осигурено всичко изискуемо по нормативна уредба. Системна работа на Училищен екип за обхват, сформиран съобразно Механизъм за съвместна работа на институциите по обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст. Благодарение на неговата дейност в училище се интегрират и реинтегрират всички подлежащи деца и ученици от района. За постигането на по – висока успеваемост по учебните предмети от учебния план 100 % от всички ученици от начален и прогимназиален етап са включени в целодневно обучение. Училището предлага и допълнително обучение по български език за деца и ученици, изпитващи затруднения. Към настоящия момент в училището работят 6 групи по Дейност 4 на проект „Успех за теб“. За задържане на учениците в образователната институция са сформирани групи за занимания по интереси – в начален етап: клуб „Сръчни ръчички“ и клуб „Математика за всеки“, финансирани по Наредба за приобщаващото образование; в прогимназиален етап: отбор по футбол и група за народни танци по НП „Заедно в изкуствата и в спорта“.
След това думата взеха преподаватели от ОУ „Христо Ботев“ – Мария Теодошева, старши учител, 4-та възрастова група; Евелина Къналиева, старши учител, начален етап и Зоя Димитрова, учител, прогимназиален етап по български език и литература, които представиха своя опит, методи и техники в преподаването на български език на деца и ученици билингви. „Първото условие децата билингви да овладеят добре българския език е да се общува с тях и да се поставят в активна речева позиция.“, заяви г-жа Къналиева. Основна цел в педагогическата работа на г-жа Зоя Димитрова е „българският език да се усвои възможно най – бързо, тъй като е главно средство за придобиване на знания в училище и предпоставка за успешна социализация“. Тъй като темата бе близка до всички присъстващи страни се получи ползотворен диалог, бяха представени редица добри практики, всеки се обогати с нови идеи. Затова допринесоха и гостите от СУ „Св. Климент Охридски“, които поднесоха на всички участници приложими начини за по – добро и задълбочено научаване на езика на училището.
След приключването на дискусионния етап гостите бяха разведени из училището и имаха възможността да разгледат изложба с рисунките победители от Национален конкурс за детска рисунка „Цветовете на пролетта”, организиран по повод 150-годишния юбилей на институцията, както и изложените фотографии от училищния живот през годините.Г-жа Благоева поясни, че това са само част от инициативите по повод годишнината, и че предстоят още обявяване на резултати от конкурс за детска рисунка „С Ботев в сърцето“ за ученици от 1. до 7. клас, спортен празник на 14.05.2024 г. в ОУ „Христо Ботев“ и празничен концерт на 31.05.2024 г. от 17:00 часа в салона на НЧ „Просвета-1870“, гр. Свиленград.
Текст: Христина Шидерова
Снимки: Димитър Чокоров
Вашият коментар