Женската камерна фолклорна група при НЧ „Просвета-1870“-Свиленград, с ръководител Димитрина Порязова, отбеляза своя 20-ти рожден ден с празничен концерт.
На сцената се качиха още момчета от духовия оркестър, тракийския певец Трифон Трифонов и ангелогласната Дарина Славчева.
Групата получи юбилейни плакети от Читалищното настоятелство и Съюза на читалищата, както и поздравителен адрес от кмета на община Свиленград арх. Анастас Карчев.
Концертът „Корени“ завърши с фойерверки и голяма торта.
През 2004 г. се събират първите хористки на женската камерна фолклорна група- Виолета Карапеева, Жана Пеева, Николина Николова, Димитрина Порязова, Златка Дончева и Златка Георгиева – за да пеят народни песни- навсякъде и по всякакъв повод.
Инициатор и първи ръководител на групата е Виолета Карапеева. През 2006 г. групата получава първото си значимо отличие – бронзовата статуетка на националния конкурс „Орфеево изворче”, гр. Стара Загора. Стават двукратни лауреати на международния фолклорен фестивал „ЕвроФолк” – „Песни на три граници”. Участват в Регионалния фолклорен празник на Ивайловград „Живото наследство от Арда до Егея”.
Усъвършенстването на изпълненията и обогатяването на репертоара, води до следващи отличия за групата- златен медал от Седмия Национален фолклорен фестивал за двугласно пеене гр. Неделино и сребърен медал от Националния преглед на многогласно пеене в Кортен.
През 2009 г. Виолета Карапеева предава ръководството на групата на Димитрина Порязова. А отличията продължават- На националните прегледи на ЦИОФФ в Дорково и Карлово- хористките са отличени с право на международно участие, Специална награда на журито от МФФ „Странджа моя люлчина”, гр. Царево, лауреатско звание и плакет от МФФ Евро фолк-гр. Китен, два пъти носители на Златен медал от Националния фолклорен фестивал «С песните на Кичка Савова», сребърен медал от МФФ „Песни и танци без граници” – гр. Свиленград и сребърен медал от Световния шампионат по изкуствата – Слънчев бряг.
Много време ще ни трябва, за да се изброят всичките участия и награди от изявите на групата на фестивални сцени и конкурси през тези 20 години. Стара Загора, Ивайловград, Неделино, Кортен, Дорково, Сладун, гр. Царево, Китен, Свиленград, Слънчев бряг, Гълъбово, Албена, Пещера, Елхово, Раднево, Хасково.
Най- голямото признание на ЖКФГ е отличието „Бронзова лира“ на Съюза на Българските музикални и танцови дейци и Грамота със специален знак за творчество от Съюза на народните читалища.
В репертоара си групата има над 250 народни песни от всички етнографски области на България, с жанрово многообразие – автентични песни, обработен фолклор. Повечето песни, са акапелни, изпълнени на три гласа, с богата орнаментика. Характерното за камерната група е, че винаги и за всеки концерт готвят нов репертоар.
Вашият коментар