Обичате ли да ходите на планина, да къмпингувате или да сте на почивка сред природата? Ако отговорът е да, тогава със сигурност знаете, че за това Ви трябва и да си доставите ток по някакъв начин. В този случай генераторът ще Ви бъде от много голяма помощ.
Генераторите за ток са необходими не само на тези, които обичат да прекарват време на открито, но и в случаите, когато централното захранване Ви остави на тъмно в собствения Ви дом. В този случай проблемът се решава именно с агрегат. Как работи обаче един генератор? Той превръща механичната енергия в електрическа, но не създава ток сам по себе си.
Ако не сте сигурни какъв генератор е подходящ за Вашия случай, трябва да се запознаете предварително с различните видове. Съществуват монофазни, трифазни, бензинови и дизелови генератори, като в следващите редове ще разберете най-важните характеристики на всеки от тях.
Съвременните модели генератори за ток се предлагат в различни размери. Има по-малки, които се транспортират много лесно и са удобни за употреба. Инверторните генератори по-специално могат да захранват и по-чувствителни техники, каквито са телевизорите, климатиците, хладилниците, офис техниката и много други. Тяхно предимство е също, че са значително по-безшумни от останалите видове. Те се пренасят лесно и са по-икономични от другите видове.
Източник на изображението: powerequipment.honda.com
Монофазните генератори произвеждат ток с напрежение около 220-230 V. Използват се за монофазни уреди, които не изискват постоянно високо напрежение. Такива например са повечето битови уреди в дома. За разлика от тях трифазните генератори произвеждат ток с напрежение около 380-400 V. Те могат да захранват уреди с много по-голяма мощност, отколкото монофазните.
Бензиновите генератори пък са най-подходящи за захранване на електрически уреди на открито, в двора или на строителния обект. Използват се също за битови нужди, в аварийни случаи, в селскостопанството и т.н. Те са много популярен избор сред потребителите, тъй като са лесни за пренасяне. Имат ръчен или електрически стартер и се делят на бензинови монофазни и трифазни. За разлика от дизеловите те отделят по-малко вредни емисии и са по-леки. Съществуват и комбинирани модели генератори газ-бензин.
Дизеловите генератори от своя страна се захранват с дизелово гориво. Предимството им е, че са икономични и заради това се предпочитат при по-честа употреба. Подобно на бензиновите те намират приложение на строителните площадки, по време на къмпингуване и т.н. Използват се и при зареждане на акумулаторни батерии, автомобилни компресори и др. Те също се делят на монофазни и трифазни, но за разлика от бензиновите, дизеловите са значително по-ефективни и са подходящи за работа за по-продължително време (например 7-8 часа). Те изискват по-малко поддръжка, отколкото бензиновите.
Как да изберем подходящ генератор?
Освен по начина на захранване генераторите могат да бъдат избирани и по други характеристики, каквито са мощността и вместимостта на резервоара. Генераторите имат както максимална, така и номинална мощност. Максималната представлява най-високата мощност, която агрегатът генерира, но тази мощност не може да се поддържа за дълго време. Номиналната мощност е тази, която остава по време на работа, като обикновено тя съставлява около 90% от максималната.
За да изберете генератор с подходяща мощност за Вашия случай, определете първо колко и какви уреди ще включвате и сумирайте общата им мощност, за да определите какво ще бъде натоварването на агрегата. По-добър вариант е да вземете модел с по-голяма мощност, тъй като е възможно впоследствие да включите повече уреди.
Вместимостта на резервоара за гориво също е важен параметър, на който да обърнете внимание преди да закупите генератор. Колкото по-голям е той, толкова по-дълго ще работи агрегатът преди да настъпи време за зареждане. Трябва да се има предвид, че по-големият резервоар е свързан с по-високо тегло.
Нивото на шум също е от значение особено ако използвате генератора в дома. Препоръчва се нивото да бъде не повече от 74 dB за бензиновите генератори и 82 dB за дизеловите.
Когато избирате генератор, обърнете внимание и на допълнителните функции. Такива могат да бъдат AVR опцията за автоматично регулиране на напрежението, функция за автоматично изключване в случаите, когато нивото на маслото падне под минимума, превключвател за защита от претоварване, щепсели за заземяване, ATS табло, чиято функция е автоматично превключване на аварийно захранване и други.
Генераторите за ток са най-добрият начин да се погрижите за отоплението и работата на уредите Ви, където и да се намирате и при каквито и да било условия. Можете да вземете генератор и за дома си, тъй като при прекъсване на електричеството, генераторът ще Ви спаси от дискомфорта, породен от липса на ток.
Източник на изображението: powerequipment.honda.com
Откъде да закупя?
Търсите си генератор, но не сте сигурни какъв Ви трябва и кой ще бъде най-подходящ за Вас? Тогава можете да разгледате всички генератори за ток на сайта onlinemashini.bg. Там ще откриете разнообразие от модели с различни характеристики. За да направите по-лесно своя избор, всеки продукт включва детайлно описание и подробна техническа информация, снимки и видео материал.
Ако все пак не можете да изберете самостоятелно подходящ модел, можете да се свържете с консултантите на onlinemashini.bg, които с радост ще Ви помогнат да направите лесно своя избор. Те ще Ви съдействат по имейл или директно на телефон.
Предимствата да пазарувате от onlinemashini.bg са много. На първо място, цените са едни от най-достъпните на пазара, а отделно ще откриете и много промоционални артикули. Продуктите можете да получите на личен адрес, офис на куриер или до шоурума на магазина в град София.
Вашият коментар