На този ден преди 139 години в резултат от непрестанното желание на българския народ за обединение и независимост е осъществено едно от най-великите събития в нашата история. Обединението на Княжество България и Източна Румелия става факт на 6 септември 1885 година. Това е първа реална стъпка към сбъдването на националния идеал и се нарежда сред най-значимите дела, подготвени и извършени от българи.
Слово изнесе учителят по история Ангел Ангелов. Той изтъкна големия принос за премахването на наложената изкуствена граница в българските земи на Захари Стоянов, Стефан Стамболов, Иван Евстатиев Гешов, Константин Величков и Георги Странски. Решаваща роля за успеха на делото и защитата по-късно в Сръбско-българската война имат и командирите и военачалниците Данаил Николаев и капитан Райчо Николов. Всички те стават изразители и предводители на стремежите на целия български народ от двете страни на Балкана.
Съединението – дело на политическата зрялост и на военната доблест на българския народ, създава по-благоприятни условия за социално-икономическо развитие и културен напредък, за политическа активност в подкрепа на българите, останали под чужда власт. Нараства ролята на България в европейския политически живот. Това повдига националното самочувствие на българите и укрепва убеждението им, че те вече могат да бъдат творци на своята национална съдба.
Макар че Свиленград остава извън пределите на обединена България, стремежът на неговите жители за съединение не секва и намира израз в избухналата по-късно Балканска война, в резултат на която градът и регионът стават неразделна част от Царство България.
Венци и цветя на паметника на героите от войните поднесоха Общински съвет и Общинска администрация, ПП ГЕРБ, БСП, Исторически музей, Дейност „Детски градини, детска ясла и здравни кабинети”, СУ „Д-р Петър Берон”, ПГССИ „Христо Ботев”, Първо ОУ „Иван Вазов”, ОУ „Христо Ботев” – с. Левка, Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Лайънс клуб „Свилена”, граждани.
Снимки: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=100067839305036&set=a.842620841342552
Вашият коментар