116 години независима България чества днес Свиленград с музикална програма на площад „Пети октомври”. За празничното настроение се погрижиха духов оркестър „Костадин Манов”, Мажоретен състав – Свиленград, танцово студио „Нишани”. С голямо общо хоро присъстващите на площада завършиха честването на празника. В него участваха заместник-кметът на общината Светлана Динкова, общински съветници, представители на Общинска администрация, партии, образователни институции и НПО, ученици и граждани.
Пътят на българската държава към независимостта е бавен и продължителен процес. И след Съединението от 1885 година Княжество България остава васално на Османската империя, макар че още от 1878 г. българските правителства работят за стопанското укрепване на страната, развиване на армията, започват да сключват международни търговски сделки. През юли 1908 г. в Османската империя се извършва младотурската революция, а на 30 август в Цариград се случва „инцидента Гешов“. Българският представител в Цариград Иван Гешов демонстративно е пренебрегнат от османските власти по случай празниците за рождения ден на султан Абдул Хамид II, което влошава отношенията между двете държави. На 1 септември Гешов е отзован и се връща в София, Турция също отзовава своя комисар от София, кризата се задълбочава.
На 5 срещу 6 септември избухва стачка на служителите от Източните железници, засягаща и Свиленград. Спират линиите Свиленград-Белово, Симеоновград-Нова Загора-Ямбол. На 6 септември линиите са поети от Българските държавни железници. На 9 септември компанията успява да прекрати стачката, но по нареждане на българското правителство линията е окупирана от войсково подразделение и обявена за българска собственост. Така правата на Турция са засегнати, както и интересите на западни банки с капитал в Източни железници. За първи път от откриването на железницата в Свиленград влаковете спират да се движат. От това страдат земеделците и животновъдите, които не могат да откарат готовата си продукция към големите пазари на Турция. Кервани волски коли, пълни с жито, пристигат в Свиленград и разтоварват на земята в очакване за отмяна на стачката, за да транспортират реколтата си. Търговията замира, гара Свиленград затихва, железниците се оказват необходимото движение. В такава обстановка правителството на Александър Малинов и новият княз Фердинанд, подкрепени от обществеността в страната, решават да провъзгласят Независимото българско царство. На 22 септември 1908 г. в църквата „Св. 40 мъченици” в старопрестолния град Търново България е провъзгласена за независима държава, а Фердинанд приема титлата „цар на българите” и е коронясан от търновския митрополит на хълма Царевец.
„30 години след освобождението през 1878 г. отново имаме държава, достойна да бъде равноправен член в семейството на цивилизованите народи, нашите предци доказват, че вече могат да бъдат творци на своята национална съдба. И ние днес можем да се поздравим с празника и да си пожелаем с вяра България да пребъде!” Това каза в поздравителното си слово Снежана Янева – директор на Дирекция „Хуманитарни дейности в Общинска администрация – Свиленград.
Венци и цветя на паметника на героите от войните поднесоха Общински съвет и Общинска администрация, ПП ГЕРБ, БСП, Исторически музей, Дейност „Детски градини”, ПГССИ „Христо Ботев”, СУ „Д-р Петър Берон”, Първо ОУ „Иван Вазов”, ОУ „Христо Ботев” – село Левка, НЧ „Просвета 1870”, Лайънс клуб „Свилена” – Свиленград, граждани.
Вашият коментар