Днес православната църква почита един от най-обичаните християнски светци – Солунския чудотворец, великомъченик Димитър.
„В навечерието на празника на Св. вмъч. Димитрий, в едноименния храм в гр. Свиленград, бе отслужена празнична вечерня от архимандрит Атанасий и йеромонах Максим – предстоятел на храм „Св. Атанасий Велики“, гр. Харманли, който донесе за благословия на вярващия народ частица от мощите на светеца! За първи път от много време насам, в този свиленградски храм се отслужва такова богослужение“, съобщи архимандритът.
Свети Димитър е роден през 3 век в град Солун като син на градоначалника. Вследствие сам заема поста. Начело на града той позволява открито да се изповядва християнската вяра, която е била забранена в Римската империя.
Недоволен от неговото поведение, император Галерий го хвърля в тъмница, а по-късно, на 26 октомври 306 г. нарежда да бъде убит.
Заради тази му мъченическа смърт православието го провъзгласява за светец, а жителите на Солун започват да го почитат като покровител на града.
Свети Димитър е тясно свързан и с българската история. По-специално с въстанието на братята Асен и Петър срещу Византия, които обявили в Търновград, че не признават повече чуждата власт.
Това се случва на 26 октомври 1185 г. на храмовия празник на построената от тях църква, наречена на Свети Димитър. Малко преди това двамата обявяват, че чудотворната икона на светеца се е оказала в града.
Според народните поверия от Димитровден започва зимата.
На Димитровден се приготвят различни ястия от птици и зеленчуци – курбан или гювеч от овнешко и пилешка яхния. Също на масата се слага варена царевица, пестил, пита с ябълки или печени ябълки, рачел, и тиква.
Днес празнуват всички, носещи името Димитър, Димитрина, Митко, Митьо, Димо, Димчо, Димка, Димaнa и техните сродни.
Вашият коментар