Двадесет училища от страната, носещи името „Д-р Петър Берон“, се събраха в Перник. Инициативата е на Средното училище с преподаване на чужди езици (СУРИЧЕ) в миньорския град, за да бъде основана „Беронова“ общност, каза за БТА Теодора Рангелова – главен учител по история и цивилизации в СУРИЧЕ „Д-р Петър Берон“ в град Перник. Общо четиридесет са училищата, които носят това име, но на поканата са откликнали само половината, допълни още Рангелова.
В залата на Младежки международен център (ММЦ) бе поставено началото между училищата от Перник, Пловдив, Червен бряг, Монтана, Варна, Свиленград, Ямбол, от с. Приселци, Варненска област, с. Овощник, Казанлък, с. Чернолик, Дулово, Плевен и други. Всяка година по това време, в навечерието на първи ноември – Деня на народните будители, „Бероновата“ общност ще се събира, каза още преподавателят по история.
Навършват се 200 години от издаването на „Буквар с различни поучения“, наречен от хората „Рибен буквар“. През 2024 г. се навършват и 225 години от рождението на д-р Петър Берон, уточни Теодора Рангелова.
Тя допълни, че за „бероновците“ от Перник е гордост и чест да съхраняват паметта и наследството, което е оставил патронът им. „Надявам се общността да расте, сигурна съм, че има училища, които носят това име и в чужбина, те също могат да станат част от движението“, допълни Рангелова.
Заместник-кметът Стефан Кръстев поздрави присъстващите с думите, че днешният ден е празник, защото делото на д-р Петър Берон продължава да вдъхновява учители и ученици, които следват неговия светъл път.
Основното училище от Плевен дойде с гвардейския си състав, който се включи в шествието. То премина през град Перник от ММЦ до сградата на СУРИЧЕ „Д-р Петър Берон“.
В Централната библиотека на Българската академия на науките (БАН) се съхранява първото издание на “Буквар с различни поучения“ от 1824 г., станал известен като „Рибен буквар“.
Източник: БТА
Вашият коментар