По стъпките на предците в съседна Гърция поеха ученици от Свиленград и Любимец. Инициативата е на екипа на Исторически музей- Свиленград. Това пътуване бе предшествано от тематични занятия „Паметта за родните места на предците“, кръгла маса на тема „Бежанци и мигранти – памет за родните места на предците“ с участието и на учени от БАН, представяне на 12-я сборник „Тракия“ – издание на ТНИ – Хасково и др.
Групата посети три от днешните гръцки села – Орменио (Чирмен), Протоклиси (Башклисе) и Пеплос (Мерхамли), от които се преселват най-голям брой бежанци в Свиленград и региона преди повече от 100 години. За жалост те не успяха да видят отново родния си дом, но техните наследници пътуват свободно през границата, която днес свързва хората от двете й страни.
За несретната съдба на тракийските българи при реокупацията на Тракия, за оцеляването и преселването им в границите на родината разказа директорът на музея Елена Митева. Ученическата група в с. Чермен (дн. Орменио, Р Гърция), беше сърдечно посрещната от кмета на селото г-н Стратис Василиадис, председателя на сдружение „Велизарий“ – г-н Тодорис Василиадис и нашата съгражданка, омъжена там, г-жа Ивелина Гогова. Срещата продължи с приятелски разговори за миналото на селището и днешните му жители, за преселилите се в България, за възможни в бъдеще съвместни творчески инициативи от двете страни на границата… Свещеник Александър от Чирмен покани групата в новата църква „Св. Георги“, разказа историята на нейното съзиждане, научихме и за издигнатия параклис на мястото на разрушената българска църква.
Учениците от СУ „Д-р П. Берон“ под ръководството на своите учители Димитър Гилев и Ангел Ангелов, от ПГССИ „Хр. Ботев“ с учители Стефан Димитров и Атанас Нанев, от СУ „Ж. Терпешев“ с учител Димитрина Харишева бяха радушно посрещнати и в с. Протоклиси (Башклисе) от зам.-кмета на гр. Суфли и председател на сдружение „Протоклиси“- г-н Михалис Питиакудис и г-жа Вероника Узони. В музея на селото научихме за практикувания тук кукерски обичай „Бей“ през Тодоровата неделя на Чисти понеделник, видяхме специалната каручка, в която се вози беят, а в останалото време на годината тя е част от музейните експонати. Получихме покана за празника, направихме сравнение с обичая „Кюпек бей“ в с. Левка. Приятелските разговори продължиха на чаша кафе и сок. Благодарни сме и на съпругата на г-н М. Питиакудис, която представи историята на селото и местната църква. Снимахме и къщата, която си я възстановил български гражданин.
В късния следобед групата посети и с. Мерхамли, пред църквата „Св. Атанасий“, преименувана днес на „Св. Димитър“, Виолета Апостолова почерпи всички със сирнена баница в памет на своите предци.
Надяваме се видяното и чутото да е развълнувало участниците в това пътуване назад във времето. От Исторически музей – Свиленград обявиха конкурс за написване на есе или разказ на тема „Ако днес бях бежанец, както моите предци преди повече от 100 години…“. От музея са предвидили и награди за победителите. Всеки участник ще получи регламента на конкурса от своите учители. Интересно е, че се оформи неученическата група, която нарекохме „18 +“, и вече работи по темата.
Вашият коментар