Резултатите от изпълнението на проект „Грижа в дома в Община Свиленград“ бяха представени на заключителна пресконференция, която се проведе на 22 януари в малката зала на ресторант „Марица”. Проектът е финансиран от Европейски социален фонд плюс чрез Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 по Процедура за БФП BG05SFPR002-2.001 „Грижа в дома“, съфинансиран от Европейския съюз, АДБФП №BG05SFPR002-2.001-0100-C03. Бенефициент е Община Свиленград.
В пресконференцията участваха социални работници, потребители и граждани. На събитието присъстваха кметът на Община Свиленград – арх. Анастас Карчев, и неговите заместници Светлана Динкова и Анелия Георгиева, както и кметове на населените места в общината.
Координаторът на проекта Надя Пеева откри пресконференцията, а постигнатите резултати и цели представи ръководителят му Мариана Димитрова.
Проектът стартира на 30.01.2023 г. с бюджет 1 084 722.25 лв., в това число за възнаграждения на домашните помощници – 774 801.61 лв. От предоставената услуга са се възползвали 143 лица, включени в целевата група.
Индикативният брой потребители, определени от УО в Условията за кандидатстване, е 116 души, но в края на проекта действителният брой обслужени потребители е достигнал 143 души.
По проекта са назначени 49 домашни помощници, медицинско лице, психолог, технически сътрудник и координатор.
Новаторска дейност по проекта е въвеждането на услугата „Дигитален асистент”. От нея са се възползвали 50 потребители, на които чрез дигитална гривна за ръка, на всеки 4 часа са се измервали жизнени показатели: кръвно налягане, температура и пулсова честота. Устройството има връзка с денонощен колцентър, където се следят нормите на здравни параметри на ползвателя. При необходимост или инцидент се реагира незабавно, като се уведомяват близки или домашният помощник. Дигиталната гривна показва в реално време както физическото състояние, така и местоположението на потребителя, което я прави полезна за хора с деменция.
Двама медицински специалисти са предоставяли здравни грижи на потребителите, като са извършвали ежемесечно манипулации и дейности – измерване на кръвно налягане, температура, пулсова честота, сатурация, следене нивото на кръвната захар.
По всяко време на ползвателите е оказвана психологическа подкрепа чрез осъществяване на дистанционна работа или посещение на място на психолога при спешна необходимост.
В рамките на проекта е проведено и надграждащо двудневно обучение на работещите домашни помощници.
След представянето на постигнатите резултати кметът на Община Свиленград арх. Карчев поздрави екипа на проекта за успешното му завършване и пожела на социалните работници да продължават все така всеотдайно и с доказан професионализъм да вършат обществено ангажираната си работа.
Вашият коментар