
По стара българска традиция на 1 март се закичаме с мартеници и с благопожелание за здраве и берекет. Историята на този български обичай идва от стари стари времена. Една от легендите свързва обичая с основателя на българската държава хан Аспарух и неговата сестра Хекуба край река Дунав. Към българския обичай поглеждат вече и хора от съседните ни държави. Българската мартеница обикаля света, защото българи живеят по различни кътчета на земята и традициите са тези, които приобщават хората към род и родина. Всяка година напролет природата се събужда за нов живот и според вярванията на древните с доброто се ражда и злото. Затова са имали магически ритуали за предпазване и пречистване, за омилостивяване на Майката-природа, която е всесилна и могъща. Свързан здраво със земята и хляба българинът омилостивява идваща Баба Марта, която може да бъде и весела и сърдита с ръчно изработения амулет наречен „Мартеница“.
Историята на българската мартеница се крие неизвестно назад във времето, затова пък легенди разказват за нея. За да се съхрани традицията ежегодно в Исторически музей – Свиленград разкриват работилница на Баба Марта. Вчера, в залата на музея твориха учениците от I а клас при I ОУ „Иван Вазов“ – Свиленград с класен ръководител Веселина Чавдарова. С голямо търпение и старание те усукваха, навиваха, завързваха и режеха бели и червени конци, за да омилостивят Баба Марта.
За традицията на 1 март българите да се закичаме с мартеници им разказа директорът на музея Елена Митева. Обаче малките любознайковци вече знаеха една от легендите – тази за мартеницата и хан Аспарух – основателя на българската държава. С помощта на модераторите Ивалина Недева и Росица Хаджистефанова учениците първо усукаха бял и червен конец, а после си избраха да сътворят Пижо и Пенда. С изработената от самите тях мартеница те се закичиха с надеждата, че ще са защитени и с добро здраве, а Баба Марта няма да се люти през идващия пролетен месец март.
На всички деца със сръчни ръчички препоръчваме да опитат да изработят сами своята мартеница. Ако им е трудно могат да посетят работилицата на Баба Марта, която се организира и днес – сряда – 26.02.2025 г., от 16:00 часа в музейната арт-галерия в Свиленград.




















Вашият коментар