
Българо-гръцкото културно-образователно сдружение в гр. Орестиада – Гърция, проведе, на 5.04.2025 г., форум на тема: „Неразказаните истории на българите“ – Хаджи Христо Българин“.
Проявата е организирана с подкрепата на МОН и съдействието на проф. д-р Пламен Павлов – автор на исторически книги и учебници.

Възпитаниците на българо-гръцкото културно-образователно сдружение и на българското училище в Дикеа и Орестиада представиха свой доклад по темата, запознаха се с живота и делото на Хаджи Христо Българин – един велик наш сънародник, но за жалост малко известен.
Това е един от хилядите българи, които се включват на страната на гърците по време на Гръцката война за независимост (1821 – 1832). За заслугите си е издигнат в генерал от гръцката армия и е награден с орден “За храбростта“, която е показал във всичките битки и специално в сраженията при Дервенаки. Пред присъстващите проф. д-р Пл. Павлов разказа за делата и на други бележити българи – участници в борбата за независимост на Гърция (1821 – 1832).

Хаджи Христо Българин (1783-1853) е български революционер, роден най-вероятно през 1783 г. в областта Македония – в с. Нисия, Воденско, тогава в Османската империя, което според гръцка енциклопедия е „българска покрайнина“.
Заедно с баща си и брат си участва в Първото сръбско въстание (1806 г-), но след неуспеха му бяга през Венеция в Египет, където постъпва на служба при местния валия Мехмед Али паша. Става конен командир в неговата армия и после служи при Хуршид Ахмед паша. По време на службата си се отличава с храбростта си в сраженията с непокорните на властта арабски племена, за което се сдобива с прозвището Шахин (ястреб).
При обсадата на Триполица (битка в хода на гръцката война за независимост) Хаджи Христо минава на страната на въстаналите гърци, оглавявайки като опитен командир голям отряд от българи. През лятото на 1822 г. печели решителната за въстаниците битка при теснините Дервенаки, водена от бившия хайдушки войвода Теодорос Колокотронис, разгромявайки 40-хилядната османска армия, изпратена да потуши гръцкото въстание. В мемоарите на Колокотронис се споменава, че сражението е спечелено благодарение на войсковите умения на Хаджи Христо, който с ловък маньовър се озовава в тила на османските войски, начело на своя отряд.
На 23 май 1824 г. Хаджи Христо е произведен в чин генерал от гръцката армия. През същата година, по негово предложение е извършена реорганизация на гръцката войска, като конницата придобива статут на самостоятелна част и е оглавена от него.
Награден е с най-високите ордени на страната.
Още приживе за него се създават песни, а се носят и предания.Ползва се с голяма почит – на два пъти е избиран за народен представител в гръцкия Парламент като п представител на „трако-българите и сърбите“.
Но Хаджи Христо прекарва и три години в затвора в крепостта Модон (Метони), откъдето е освободен през 1828 г. и продължава сраженията с турците, а същевременно се бори и с разбойници, върлуващи в Морея. По-късно част от крепостта Метони, в която е бил затворен, се кръщава на негово име.
След смъртта му през 1853 г. в негова чест в Атина му е издигнат паметник, който за жалост не оцелява до днес.

Вашият коментар