Пътните станции в Римската империя били места за почивка и смяна на конете. Струпването на хора и коне е довело до образуване на селища. Така станция Бурденис е станала селище с име Бурдипта или Бурдиста. В сбирката „Свиленград в исторически карти“ има 160 карти и реплики, в които е означено това селище. Изписано е като Burdipta, Burdepta, Burdista, Burdista vel Burdipta, Mustapha Pascha (Burdista).
В някои карти е отбелязано, че селището е в земите на одрисите – вижте надписа Odrysae между Hadrianopolis и Burdista.(вж. Карта 1).

В някои карти е отбелязано, че селището е в земите на одрисите – вижте надписа Odrysae между Hadrianopolis и Burdista.(вж. Карта 1).

Други карти представят селището като пътен възел. Главният път е Olympyada postea Hadrianopolis – Burdipta – Castro Zarba – Philippopolis quoe et Trimontium. При Бурдипта има отклонение Burdipta – Daphabae – Niceta – Carpudemum forte Tarpudizum. (вж. Карта 2).

В част от картите е отбелязана неяснотата относно името на селището – Burdista vel Burdipta означава Бурдиста или Бурдипта. В част от картите е отбелязана неяснотата относно името на селището – Burdista vel Burdipta означава Бурдиста или Бурдипта.(вж. Карта 3).

В по-нови времена името на селището е Мустафа паша. Има карти, в които е пояснена връзката на това име с античното име = Dsisr Mustapha (Burdipta), Dsjesi Mustafa (Burdista) или Mustapha Pascha (Burdista).(вж. Карта 4).
Това краеведско проучване „Предишни имена на Свиленград“ дължим на Никола Стоилов, родом от Свиленград, който живее в София. В продължение на 12 години той изследва историята на Чермен и Свиленград. Издири документи в Държавна агенция „Архиви“, намери публикации в национални и университетски библиотеки на 23 държави, написа 500 страници текст и фигури за историята на Чермен, откри и систематизира 4000 исторически карти за Свиленград, ...
Елена Митева, директор
на Исторически музей – Свиленград
Вашият коментар