Разпети петък или Велики петък е най-тъжният и най-тежкият ден за Божия син – Исус Христос

В този ден Христос претърпял безброй поругания, мъки и неимоверни страдания. Това е денят, в който са разпънали на кръст невинния Исус Христос – “изтезаван за нашите беззакония и мъчен за нашите грехове, принесен в жертва за греховете на цялото човечество”.
На утринната служба се четат дванайсет откъса от Евангелието, които разказват за страстите (от църковнославянски – страданията) на Исус Христос. По време на богослужението вярващите държат в ръце запалени свещи, символизиращи величието на Спасителя по време на страданията му и духовното бодърстване на християните.
На този ден от Страстната седмица постът е особено строг – според църковната традиция днес не бива да се яде, нито да се пие, (най-ревностните застъпници на поста не пият и вода). През този петък според християнската традиция не трябва да се върши никаква работа, включително и домакинска.
Народът казва, че на Разпети петък и пиле не пее, и гнездо не вие.
На Разпети петък минаваме за здраве под плащаницата, която е поставена върху маса, отрупана с цветя. На този ден има поверие да не се пие алкохол. Който пие на Разпети петък, гласи поверието, ще пие цял живот.
Друго поверие гласи, че на този ден не бива да се отдаваме на плътски удоволствия. Трябва да се спазва строг пост, който да смири душата и плътта.
На Разпети петък не бива да се чисти, работи в градината, нито да се шие. Дори не бива да садите растения, защото според поверието няма да са плодородни.
На жените не се препоръчва да се подстригват, да правят козметични процедури или да се разкрасяват на този ден.
Старо поверие говори, че ако осветим пръстен в църква на Разпети петък, той ще ни пази от беди и болести. Не е от значение пръстенът да е скъп, а да е ценен за човека и да го носи редовно, за да го закриля.
Вашият коментар