Близо осем пъти са скочили инвестициите в многофамилни жилищни сгради. Градът расте с нови квартали, създава се нов парк от 150 дка
Интервю с кмета на община Свиленград арх. Анастас Карчев

– Г-н Карчев, какви са Вашите наблюдения относно интензивното строителство в Свиленград през последните 2-3 години и как се обяснява тази тенденция?
-Интензивното строителство в Свиленград започна в края на 2023 година, продължи през цялата 2024, продължава и сега. Причините са комлексни. Първата е, че Свиленград е граничен град, има бързи и удобни връзки с Гърция и Турция. Имаме жп линия, магистрала, които обслужват големи транспортни коридори. Втората причина е, че градът се разви много в последните години. Благоустрои се, имаме много зелени площи, спортна инфраструктура, съвременен модерен център, построиха се много хотели и бизнесът в града се разрасна. Националният статистически институт отчита, че брутният вътрешен продукт на Свиленград през последните години е най-високият в Хасковска област и по-висок от някои големи градове в страната. Много хора от вътрешността на страната и чужбина дойдоха в Свиленград – едни развиват бизнес, други работят. Тази миграция към града няма как да не се отрази на жилищното настаняване. Появи се необходимост от строителство на жилищни сгради. Силен тласък в процеса даде построяването на големия хотелски комплекс с казино до Капитан Андреево. Там трябваше да бъдат назначени на работа над 500 човека, повечето от които не са местни. Просто в града ни няма толкова много свободна работна ръка. Те дойдоха от съседни общини, от вътрешността на страната и от трети страни и предизвикаха дефицит на жилищната площ. Свършиха жилищата за отдаване под наем, наемите скочиха.
–Това ли накара инвеститорите да започнат строителството на многофамилни жилищни сгради?
-Разбира се. Ако сте обърнали внимание първи започнаха да строят свиленградски инвеститори, които забелязаха дефицита и реагираха веднага. През миналата година възможността бе забелязана и от инвеститори от вътрешността на страната. Така на свиленградския строителен пазар оперират фирми от София, Пловдив, Хасково, Варна и т.н. Някои инвестираха в ПУП-ове, други вече строят, има и такива, които са в процедура. Тези инвеститори реално отвориха нашия жилищен пазар към големите градове. Жилища тук си купуват софиянци, хасковлии, пловдивчани и, което е много интересно, граждани на Република Турция.
–Затова ли в Свиленград започнаха да работят турски агенции за продажба на имоти и строителни фирми?
-Реално турските инвеститори са третата вълна в строителния бум в Свиленград. Те се появиха в средата на миналата година и до днес са много инициативни.
–Тази инициативност има ли връзка с влизането на България в Шенген?
-Определено. Никак не е случайно, че турската инициативност рязко се засили, веднага щом стана ясно, че България влиза в Шенген. Като страна, членка на шенгенското пространство, България изведнъж стана много привлекателна за инвеститорите от трети страни. Защо? Жител на трета страна, ако има жилище в страна от Шенген, му се дава възможност да получи 10-годишна туристическа виза. Това са хора с възможности, които лятото са на море във Франция и Италия, а зимата са на ски в най-големите европейски зимни курорти. Инвестирайки в Свиленград, те веднъж печелят от продажби и отдаване под наем, второ – решават си сериозен визов проблем за десетилетие напред и трето – ползват благоустроена жизнена среда, каквато е Свиленград. Наскоро управител на американски инвеститор ми каза: “Свиленград е малък, но достатъчен. Има всичко!“. За мен това е показателна оценка от човек, пътувал и видял по-голямата част от света.
–Разполагате ли със статистика, която да даде представа за мащабите на строителството на многофамилни жилищни сгради в Свиленград?
-Много показателна е 2024 година, когато сме издали 29 строителни разрешения за многофамилни жилищни сгради с общо 264 апартамента. Имаме и две разрешителни за смесени сгради – жилища и офиси, в които има 27 апартамента и 12 офиса. Общо са 303. А предишни години сме издавали по 3-4 разрешителни, със средно по 15 апартамента. Интересът е много голям. Към момента имаме въведени в експлоатация 3 сгради с 38 апартамента, одобрени са 19 броя планове за застрояване, което означава, че в края на годината по брой апартаменти ще сме близо до или повече от 2024 година.
–В национален план къде се строи повече тук или в големите градове София, Пловдив?
-Ако се вземе показател новостроящи се апартаменти на брой глава от населението, със сигурност Свиленград е на първо място. Може би в конкуренция с морските общини, но това може да го каже Националният статистически институт.
–Как се променя градската среда, има ли опасност от презастрояване?
-Много внимавам за това да има баланс на градската среда – функционален, екологичен, инфраструктурен. Градът се разширява с нови квартали като „Речните лозя”. Расте и на височина при спазване на всички строителни норми. Смея да твърдя, че нашата градска среда е много балансирана и ще се стремим да е такава. В момента Свиленград има 6 500 дка урбанизирана територия и 700 дка зелени площи, т.е. имаме 11% паркове и градини извън озеленяването в частните имоти. Тази тенденция за запазване и увеличаване на зелените площи е заложена и в Общия устройствен план на града. В него е предвидено на изток Свиленград да се разраства в района между бившите заводи и градския басейн, където ще построим голям парк на мястото на сегашната борова гора. Тя ще се превърне в модерно парково пространство от 150 дка. В момента провеждаме процедури по отчуждаване и придобиване на имотите там от държавата и частни собственици. Поречието на река Канаклийка е предвидено за екосистема, която ще свързва града с бъдещия нов квартал, басейна, тренировъчното футболно игрище и парк „Борова гора“.
–Какви изводи за развитието на Свиленград се налагат от всичко това?
-Ясно е, че градът расте. Има един нестандартен показател, който е много точен. Свиленград произвежда 15% повече отпадъци на годишна база. Това означава повече хора на територията на града. Те идват по две направления – туристи и работещи тук. Също така се забелязва, че населението на града се подмладява. Детските градини са пълни и броят на децата расте. След ремонта, който правим на ДГ „Зорница“, там ще открием още една група. Когато един град е пълен с хора, когато детските градини са пълни с деца, този град има бъдеще!
Вашият коментар