От малка се занимавам с народно пеене, горда съм, че бях избрана да участвам в Международния фестивал, споделя ученичката в Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“
Мирела Балджиева е на 17 години, от Свиленград. Ученичка е в Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев”, град Котел със специалност „Народно пеене”. През лятото Мирела бе част от българската група, която ни представи в международен фолклорен фестивал в Съединените американски щати. Няколко месеца преди това заедно със съучениците си от хора към училището тя се включи в музикалната надпревара „Игра на хорове”, организирана от „Шоуто на Слави”.
Младата певица вече има натрупан богат опит от участия във фестивали и конкурси в страната и чужбина. Като индивидуален изпълнител през 2013 година става носител на златен медал от фолклорния фестивал „Песни и танци без граници” в Свиленград. Същата година печели второ място от Националния фестивал на детската забавна песен „Златен извор”, град Димитровград. През 2014 година е отличена с бронзов медал от конкурса „Песенна дъга над Кутев”, град Котел. Като част от фолклорни състави Мирела има първо място от националния фестивал „Кехлибарен грозд” 2013, град Харманли и първо място и купа от V-ти Международен хоров фестивал в Истанбул през 2015 година.
– Мирела, откога се занимаваш с народно пеене и как разбра, че това е твоето призвание?
– Занимавам се с пеене буквално, откакто се помня, от много малка. Започнах най-напред в групата на г-жа Виолета Карапеева в нашето читалище, където съм участвала и в кръжока по актьорско майсторство. Всъщност любовта към песните и в частност към българския фолклор при мен е по наследство. Цялата ми фамилия е музикална – баща ми и чичо ми са музиканти, майка ми и баба ми пеят, дядовците и прабабите ми също. Така че, когато съм правила първите си стъпки в пеенето, е имало кой да забележи таланта ми и да ме насърчи. Благодарна съм на госпожите Виолета Карапеева, Кичка Славова и Олга Михайлова, както и на господин Жеко Ангелов, който ми помогна с подготовката за кандидатстването в музикалното училище. Харесвам много българските народни песни и затова реших да уча в Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев” в град Котел, което е с традиции и е едно от най-добрите в тази сфера.
– Това лято ти стана част от българската група, която представи страната ни на международен фолклорен фестивал в САЩ. Разкажи ни повече за участието си в него.
– Да, това беше едно наистина незабравимо участие. Фестивалът се казва „Magic Valley Folk Festival” и се проведе в три различни града в щатовете Юта и Айдахо. В него, освен нас, участваха състави от Америка, Чехия, Германия, Боливия, Пуерто Рико, Холандия, Монголия, Франция и Япония. За българското участие бе избрана група от ученици от нашето училище – певци, танцьори и музиканти, която да представи нашия фолклор и обичаи зад океана. За мое щастие аз бях сред избраните трийсетина участници, от което се почувствах много горда.
– Как се представихте на фестивала?
– Избрахме да представим българския фолклор от различните краища на страната чрез песни, танци и инструментални изпълнения. Самият фестивал не беше с конкурсен характер, а всички участници имаха свободата да представят своите традиции и обичаи под каквато форма преценят. Без да съм пристрастна мога да кажа, че нашето представяне бе едно от най-харесваните и аплодираните от публиката. Бе доста разчупено в сравнение с останалите, защото включваше и песни, и танци с музикален съпровод на живо. Дори на участието ни в третия град сред публиката имаше голяма българска агитка, която ни подкрепяше през цялото време, веейки трибагреника. Като цяло пътуването ни в Америка бе много запомнящо се. Успяхме да се докоснем до интересни култури, да се запознаем с живота там, който е доста по-различен от нашия, да усетим гостоприемството на хората. По време на престоя си в трите града бяхме настанени в домовете на различни американски семейства. Но аз винаги съм казвала – България си е България!
– Получи ли помощ от някого за участието си във фестивала? Все пак пътуването до там не е никак евтино.
– Тук е мястото да изкажа своята огромна благодарност към г-н Георги Манолов,г-жа Снежана Янева, към председателя на Общинския съвет г-н Никола Динков и към всички общински съветници. Към тях не мога да не прибавя Мария Градешлиева, директор на НУФИ „Филип Кутев” – Котел и Янка Дочева, без която изявата ни нямаше да е възможна.С тяхна помощ ми бе осигурена цялата необходима сума за пътуването до Америка. Като наследница на семейство, в което три поколения участват активно в дейността на НЧ „Просвета 1870”, искам да ги уверя, че ще се стремя да вграждам личността, образованието и дарованието си в разнообразния културен живот на Община Свиленград. В знак на признателност смятам да им връча благодарствени писма.
– Тази година ти се включи в още едно предизвикателство – музикалното съревнование, организирано от „Шоуто на Слави” „Игра на хорове”. С какво ще запомниш участието си в него?
– Ще го запомня само с добри емоции. Участвахме във формата почти три месеца, като всеки петък имахме изяви на живо в шоуто. Бе доста изморително, защото пътувахме всеки петък рано сутринта до София и се връщахме в Котел късно вечерта, но и много зареждащо. А от събота започвахме да разучаваме партитурите за новата задача с нашия диригент Димитринка Динева и така до петък. Това участие беше със състезателен характер и нашият хор бе класиран на второ място в надпреварата. По време на състезанието трябваше да изпълняваме различни задачи, сред които „Любими български песни“, „Песни на Адел“, „Балкански песни“, „Български песни от Македония“, „Хеви метъл“, „Филмова музика“ и други. Участието ни в състезанието за нас беше много добър начин да натрупаме опит, да завържем нови приятелства и да преценим на какво ниво сме сред останалите.
– Какви песни обичаш да изпълняваш?
– Обичам най-много песните от нашия край – тракийския, с удоволствие изпълнявам и странджански песни, но пея и от другите фолклорни области. Не мога да посоча конкретна песен, защото са много. Възхищавам се на певици като Динка Русева, Ваня Вълкова и Катя Георгиева.
– Като индивидуален изпълнител ли предпочиташ да се изявяваш или като част от група?
– За мен е еднакво вълнуващо и в двата случая. Освен участието ми в представителния хор към НУФИ „Филип Кутев” имам и доста дуетни изпълнения.
– Как смяташ, оценяват ли в днешно време младите хора българския фолклор?
– Личните ми наблюдения са, че повечето от младежите харесват по-разчупена музика, слушат поп-фолк, например. Аз също слушам всякакъв вид музика. Мисля обаче, че българският фолклор не е достатъчно оценен от младите хора и много от тях не разбират неговото богатство и красота.
Вашият коментар