• „Гранична полиция“ – Елхово търси да назначи 300 полицаи и старши полицаи
  • Хората панаира затварят, а ние сергия отваряме
  • В събота ще се проведе III Фолклорен фестивал „Запели са, заиграли край Сакара“
  • Информационна кампания на РЗИ-Хасково в Свиленградско
  • В РУ -Свиленград е задържан дрогиран шофьор от Момково

Новините от Свиленград и региона | e-svilengrad.com

Eлектронен информационен портал на Свиленград, Тополовград, Харманли, Любимец и региона. Актуални регионални новини от Свиленград за граница, митница, спорт и криминални новини.

e-svilengrad
  • Начало
  • Новини
  • Граница
  • От региона
  • Полицейска хроника
  • Раздумка
  • Спорт
  • Галерия
    • Видео
    • Юбилеен вестник
  • За нас
    • Редакция
    • Контакти
    • Условия за ползване
  • Местни избори 2015
  • 15/05/2025
Начало / От региона / Свиленградчанката Ваня Вайчева написа книга за някогашното българско село Чопкьой

Свиленградчанката Ваня Вайчева написа книга за някогашното българско село Чопкьой

06/06/2023 11:49 от Михаил Михайлов коментар

Ваня Вайчева е завършила Библиотекарския институт в София, специалностите българска филология във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и религия в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Автор е на седем книги, в част от които присъства тракийската тематика.

Потомствената тракийка Ваня Вайчева от Свиленград изпълни свое отдавнашно намерение – да напише книга за  родното село на своите предци- Чопкьой, българско село в Узункьоприйска кааза на Одринския вилает на Османската империя.  Оттам са родовете  и по бащина, и по майчина линия. Посвещавам на  дядо ми Атанас Вайчев и на баба ми Керекица Пейкова, е написала авторката.

Ние си имаме наш старейшина, българин, казвали за своето село местните жители във времената, когато според  „Етнография на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника“, издадена в Константинопол в 1878 г,  там имало  340 домакинства и 1758 жители българи. Хората побългарили името на Чокьово, а себе си наричали чоковци. Оттам идва и заглавието на книгата „Чоковци“.

Селото било основано от керванджии от копривщенско, които карали стока за Беломорието, а после станали добри стопани на плодородната одринска земя. В 1810 година голяма част от селяните припознали Българската екзархия. Радостна тълпа посрещнала ръкоположения български свещеник. Записвали децата си да учат български език. В тъмна и закътана стаичка свободолюбиви люде сложили началото на местен революционен комитет. Клетвени слова за вярност , изречени пред евангелието, камата и револвера,  отеквали в училището.

На страниците могат да се прочетат кратки истории за победата над гъркоманите, за срещите с капитан Петко войвода и неговата чета, за преоблеклия се  като кадъна комита, преследван от турците. Съхранени са спомени за усилни дни на жътва, за белотата на разцъфналите ниви с памук, за беритбата на гроздето и стрижбата на овцете.  Автентични са българската легенда за дългия мост в Узункюпрю, навестяван в тъмна доба от самодиви,  разказите за задевки и седенки, сватосване, годежи и сватби, за  голямото хоро под звуците на гайди, почетено от турски бей, за празнуването на Коледа, Великден и Гергьовден, за схватки на пехливани. Трогателни са поверията за караконджоли и  кървава месечина, случката с бебето в люлка на нивата, спасено от вълк.

Най- драматични са предаваните от поколения на  поколения преживявания по време на прогонването на българите от родните им места. След Междусъюзническата война в 1913 година, малко след като близкото село Булгаркьой е обезбългарено и изтрито от лицето на земята, идвал печалният  ред на Чопкьой. Според статистиката на проф. Любомир Милетич тогава в селото живеят 400 български екзархийски семейства или 2191 души.

Предупредени за идващото бедствие, селяните взели малко багаж, все едно че отиват на жътва. „ Разтури се селото, язък“, махнал с ръка старейшината  Никола Пейков. „Да си довършим редовете, батко“, наивно рекли три сестри-жътварки. Баба Петра напалила фурната и опекла хляб: „Яжте, деца! Че то не се знае кога пак!“ Изпълнени с трагизъм са редовете за децата, изоставени по пътя на бежанците. Кървели душите на майките , принудени да принесат в жертва безпомощни пеленачета „ с мокро парцалче в устата“ и с молитви Бог да ги спаси. Зад кервана  се издигали безмилостни пламъци,  черни кълба от дим се виели над селото.

След толкова много  пожари, разрушения и страдания първите, преминали най-после границата с България, спрели в Мустафа паша /Свиленград/. После мъжете тръгнали пак назад, за да доведат  баби и дядовци.  Чудо на чудесата било оцеляването  на бебета, намерени в драките. Отсега нататък чоковци ги чакаше тежкия и труден живот на тракийски бежанци, завършва авторката. Никой обаче тогава не подозирал, че връщане назад никога няма да има, хората грижливо пазели ключовете от опустошените си къщи в свидното родно място, останало завинаги в сърцата им.

През годините дошлите бежанци от Чопкьой се заселили в района на Свиленград, с. Раковски /Димитровград/, Ямбол, Сливен, Стралджа, Пловдив, Асеновград, Варна, Казанлък, Велико Търново. Животът ги разпръснал и на други места из цяла България.  Проучвания на историци сочат, че в 1923 г. войводата Георги Арнаудов /родом от с. Чопкьой/ отива с четници  в Асеновград, за да съдейства за по-бързото настаняване на тракийските бежанци преди да е настъпила зимата. Тази група действа и в  Пловдивско и  Тополовградско.

Етнографско  изследване на жителите на с. Чьопкьой, Узункюприйско, преселени в Пловдив, квартал „Борислав“, е направил в 1940 г. тогавашният студент в Софийския университет Георги Ив. Николов. Важна част от разработката е  речникът на диалектните думи, част от ръкописната дипломна работа, представена в катедрата по Славянска етнография. По-късно местният говор е изследван от известния езиковед  проф. Тодор Бояджиев, потомък на  бежанци от Беломорска Тракия.

В архива на именития български езиковед и етнограф проф. Стоян Романски  се пазят народни песни, записани  в Чьопкьой. В многотомното изданието на БАН „Извори на българската етнография“ е публикувано пълно описание на лятна женска носия от с. Чопкьой, направено през  1910 г.

От  по-ново време  е стихосбирката „Целувам те, земя“ с автор пловдивската поетеса Виолета Генчева,  пътувала до села в одринския край, сред които и Чьопкьой. Стихосбирката е като спасителен остров, който говори за българската памет, казва литературната критика.

Към написаното за миналото на някогашното българско село сега се прибавя и книгата на Ваня Вайчева. Дълги години авторката  обикаля различни градове и села, издирва потомци на бежанци от Чопкьой  и се  среща  с тях. Старателно записва вълнуващи  спомени, вглежда се  в избелели снимки в семейни албуми, докосва оцелели вещи, превърнати от времето в реликви.   Така  събира късче по късче историите от живота на цели фамилии. И се ражда книга, за да достигат до нас гласовете на дедите и днес . За да е жив споменът за равната Одринска Тракия, споменът за нейните хора. А младите – да познават тази част от историята на България.

Източник: Златка Михайлова, в-к „Тракия“

Пила под: От региона, Раздумка, Свиленград Маркирани с: Ваня Вайчева, Свиленград, тракийци

loading...

Коментари

  1. Панчо Божилов казва

    24/08/2023 до 9:38

    От къде може да закупя книгата?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Valantin4u.com - Web Design And SEO Studio Svilengrad

Himichesko Svilengrad
Yana
Topla Hrana Za Doma
KinoParadizo

Последни коментари

  • Кичка Славова за Хората панаира затварят, а ние сергия отваряме
  • Костадин Д за Стартира ХXII Международна колообиколка Свиленград – Кастанес – Свиленград
  • Петко Първанов за Стартира ХXII Международна колообиколка Свиленград – Кастанес – Свиленград
  • Krasi Vladimirov за Стартира ХXII Международна колообиколка Свиленград – Кастанес – Свиленград
  • Светослав за В Свиленград ще бъде открита изложбата на Надя Пеовска ОБЕЗ-ЛЮ-ДЯ-ВАЙ-КИ
  • Свят за Свиленградчанинът Георги Георгиев се класира за втория кръг на сингъл на турнир за мъже в САЩ
  • Кара колело за Забелязано в Свиленрад: Пешеходната главна улица /снимки/
  • Свят за Инж. Ненко Дервенков подписа договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за 143,5 млн. с министър Манол Генов
  • Свят за Напусна ни Иван Чончев!
  • Евгения Иванова за Напусна ни Иван Чончев!

Фирма:

„Анастас-Ф” ЕООД
ЕИК: 200956559
МОЛ: Михаил Михайлов

Адрес:

България
Свиленград 6500,
ул. М. Шомов №18

Контакти:

+359 878 123 079
+359 878 123 081

Пишете ни:

most_svilengrad@abv.bg
esvilengrad@abv.bg
esvgrd@gmail.com

Друга информация:

Собственик
Карта на сайта
Условия за ползване

Социални мрежи:

Google Plus
Facebook
LinkedIn

© 2025 e-svilengrad.com - Новините от Свиленград и региона · Всички права запазени.

Всички текстове и изображения публикувани в e-svilengrad.com са собственост на „Анастас-Ф“ ЕООД и са под закрила на „Закона за авторското право и сродните им права“.

Използването и публикуването на част или цялото съдържание на сайта без разрешение на „Анастас-Ф“ ЕООД е забранено.

Ако смятате, че нарушаваме правилата на Гугъл можете да направите за нас тук Google Spam Report

Web Design and SEO valantin4u.com